Napište nám ;)

Titulek: How To Prevent Prostate Problems And Diseases? Vložil: AlbertKed Datum: 06.06.2018

The prostate is the central a part of a male's reproductive :. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The prostate is located just before the rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it will always be very uncomfortable and inconvenient for your patient as his urinary system is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.Prostate infection, often known as prostatitis, is easily the most common prostate-related overuse injury in men younger than 55 years. Infections of the prostate gland are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis is the least common coming from all forms of prostate infection. It is due to bacteria found in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is a condition of the particular defect in the gland as well as the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be caused by trauma for the urinary tract or by infections originating from the rest in the body. A patient may go through testicular pain, spine pains and urination problems. Although it is uncommon, it can be treated by removal of the prostate defect accompanied by the employment antibiotics and NSAIDs to deal with the redness.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not even to create what causes these conditions. Some researchers feel that chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other think that intensive exercise and heavy lifting might cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an appropriate weight loss program is important. These are some with the things you can do and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is critical for health and wellness and this will also maintain the urinary track clean.

2. Some studies claim that a couple of ejaculations weekly will prevent prostate cancer.

3. Eat red meat without excess. It has been shown that consuming more than four meals of beef every week will raise the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a proper diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients needed for prostate health.

The most crucial measure to take to make sure a wholesome prostate is to opt for regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you should select prostate examination at least 12 months.

Titulek: Vše nejlepší k narozkám ! Vložil: Mikeyho andílci Datum: 14.04.2015

Panička je hrozná, vůbec nás nepouští teď k poču !! Furt z něčeho teď nervuje, necháme, my jsme v klídku, o co jí de ! o.O :-D Každopádně Mínušku a Tessinko, obě slavíte v dubnu narozky, Tessinka dokonce kulaté !! Vše nej nej nej nejlepší ! Hrozně se těšíme, až zas vypuknou společné akce, vejletíky, aginky, už to bude brzo ! :-) A vše nejlepší i Crazynce, ono by jí to bylo líto, že jí nikdo nepřeje, že jo ! Však už bude za chvíli taky děsně dospělá ! Velká ne, velká už je !! o.O :-P :-D

Titulek: Re: Vše nejlepší k narozkám ! Vložil: Crazy Datum: 16.04.2015

Děkujeeem!!!
My se zase hrozně těšíme na ty vaše mimina! Hlavně já ...konečně bude někdo menší než jááá! :D ...a taky mamí s Tessou se samo těšej :o ...mamí si bude určitě zase myslet, že jsou to její děcka a chtěj jí "vycucnout" za živa ...a Tessa bude k neudržení, aby je mohla "pomazlit" :D :D ...už se vážně hrozně těším! To bude prča :-DD :P

Titulek: To bude miminek na muchlování ! Vložil: Trixinka Datum: 30.03.2015

Tedy doufám, že i ty moje, že nám to klapne ! Těšíme se na malé PipperCoopíky, malé Bubínky a doufám, že se dočkáme i té mé nadílky ! A jestli jooooooo, tak si sbalíte batůžky a přestěhujete se k nám, budem potřebovat děsně mazlící pomoc !!! :-o :-) A S Pipper máme soutěž, kdo dřííííííííííííív :-o :-)

Titulek: Re: To bude miminek na muchlování ! Vložil: Mína Datum: 31.03.2015

Už se těšíme!!! ...já jsem totiž děsně muchlovací teta že jo!!! :-o ...jen se prostě štěňat trošku bojim ...furt mám pocit, že by mi mohla nějakým nedopatřením zůstat na krku :D :P

Záznamy: 1 - 5 ze 109

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek